Sri Rudram Namakam lyrics in Oriya/Odia pdf with meaning, benefits and mp3 song.

[ଶ୍ରୀ ରୁଦ୍ରଂ ନମକମ୍] ᐈ Sri Rudram Namakam Lyrics In Oriya/Odia With PDF

Sri Rudram Namakam Lyrics In Oriya/Odia

ଶ୍ରୀ ରୁଦ୍ର ପ୍ରଶ୍ନଃ

କୃଷ୍ଣ ଯଜୁର୍ଵେଦୀଯ ତୈତ୍ତିରୀଯ ସଂହିତା
ଚତୁର୍ଥଂ ଵୈଶ୍ଵଦେଵଂ କାଂଡମ୍ ପଂଚମଃ ପ୍ରପାଠକଃ

ଓଂ ନମୋ ଭଗଵତେ॑ ରୁଦ୍ରା॒ଯ ॥
ନମ॑ସ୍ତେ ରୁଦ୍ର ମ॒ନ୍ଯଵ॑ ଉ॒ତୋତ॒ ଇଷ॑ଵେ॒ ନମଃ॑ ।
ନମ॑ସ୍ତେ ଅସ୍ତୁ॒ ଧନ୍ଵ॑ନେ ବା॒ହୁଭ୍ଯା॑ମୁ॒ତ ତେ॒ ନମଃ॑ ॥

ଯା ତ॒ ଇଷୁଃ॑ ଶି॒ଵତ॑ମା ଶି॒ଵଂ ବ॒ଭୂଵ॑ ତେ॒ ଧନୁଃ॑ ।
ଶି॒ଵା ଶ॑ର॒ଵ୍ଯା॑ ଯା ତଵ॒ ତଯା॑ ନୋ ରୁଦ୍ର ମୃଡଯ ।

ଯା ତେ॑ ରୁଦ୍ର ଶି॒ଵା ତ॒ନୂରଘୋ॒ରାଽପା॑ପକାଶିନୀ ।
ତଯା॑ ନସ୍ତ॒ନୁଵା॒ ଶଂତ॑ମଯା॒ ଗିରି॑ଶଂତା॒ଭିଚା॑କଶୀହି ॥

ଯାମିଷୁଂ॑ ଗିରିଶଂତ॒ ହସ୍ତେ॒ ବିଭ॒ର୍ଷ୍ଯସ୍ତ॑ଵେ ।
ଶି॒ଵାଂ ଗି॑ରିତ୍ର॒ ତାଂ କୁ॑ରୁ॒ ମା ହିଗ୍-ମ୍॑ସୀଃ॒ ପୁରୁ॑ଷଂ॒ ଜଗ॑ତ୍॥

ଶି॒ଵେନ॒ ଵଚ॑ସା ତ୍ଵା॒ ଗିରି॒ଶାଚ୍ଛା॑ ଵଦାମସି ।
ଯଥା॑ ନଃ॒ ସର୍ଵ॒ମିଜ୍ଜଗ॑ଦଯ॒କ୍ଷ୍ମଗ୍-ମ୍ ସୁ॒ମନା॒ ଅସ॑ତ୍ ॥

ଅଧ୍ଯ॑ଵୋଚଦଧିଵ॒କ୍ତା ପ୍ର॑ଥ॒ମୋ ଦୈଵ୍ଯୋ॑ ଭି॒ଷକ୍ ।
ଅହୀଗ୍॑ଶ୍ଚ॒ ସର୍ଵାଂ᳚ଜଂ॒ଭଯଂ॒ଥ୍ସର୍ଵା᳚ଶ୍ଚ ଯାତୁଧା॒ନ୍ଯଃ॑ ॥

ଅ॒ସୌ ଯସ୍ତା॒ମ୍ରୋ ଅ॑ରୁ॒ଣ ଉ॒ତ ବ॒ଭ୍ରୁଃ ସୁ॑ମଂ॒ଗଳଃ॑ ।
ଯେ ଚେ॒ମାଗ୍-ମ୍ ରୁ॒ଦ୍ରା ଅ॒ଭିତୋ॑ ଦି॒କ୍ଷୁ ଶ୍ରି॒ତାଃ ସ॑ହସ୍ର॒ଶୋଽଵୈଷା॒ଗ୍-ମ୍॒॒ ହେଡ॑ ଈମହେ ॥

ଅ॒ସୌ ଯୋ॑ଽଵ॒ସର୍ପ॑ତି॒ ନୀଲ॑ଗ୍ରୀଵୋ॒ ଵିଲୋ॑ହିତଃ ।
ଉ॒ତୈନଂ॑ ଗୋ॒ପା ଅ॑ଦୃଶ॒ନ୍ନଦୃ॑ଶନ୍ନୁଦହା॒ର୍ଯଃ॑ ।
ଉ॒ତୈନଂ॒ ଵିଶ୍ଵା॑ ଭୂ॒ତାନି॒ ସ ଦୃ॒ଷ୍ଟୋ ମୃ॑ଡଯାତି ନଃ ॥

ନମୋ॑ ଅସ୍ତୁ॒ ନୀଲ॑ଗ୍ରୀଵାଯ ସହସ୍ରା॒କ୍ଷାଯ॑ ମୀ॒ଢୁଷେ᳚ ।
ଅଥୋ॒ ଯେ ଅ॑ସ୍ଯ॒ ସତ୍ଵା॑ନୋ॒ଽହଂ ତେଭ୍ଯୋ॑ଽକର॒ନ୍ନମଃ॑ ॥

ପ୍ରମୁଂ॑ଚ॒ ଧନ୍ଵ॑ନ॒ସ୍ତ୍ଵମୁ॒ଭଯୋ॒ରାର୍ତ୍ନି॑ ଯୋ॒ର୍ଜ୍ଯାଂ ।
ଯାଶ୍ଚ॑ ତେ॒ ହସ୍ତ॒ ଇଷ॑ଵଃ॒ ପରା॒ ତା ଭ॑ଗଵୋ ଵପ ॥

ଅ॒ଵ॒ତତ୍ଯ॒ ଧନୁ॒ସ୍ତ୍ଵଗ୍-ମ୍ ସହ॑ସ୍ରାକ୍ଷ॒ ଶତେ॑ଷୁଧେ ।
ନି॒ଶୀର୍ଯ॑ ଶ॒ଲ୍ଯାନାଂ॒ ମୁଖା॑ ଶି॒ଵୋ ନଃ॑ ସୁ॒ମନା॑ ଭଵ ॥

ଵିଜ୍ଯଂ॒ ଧନୁଃ॑ କପ॒ର୍ଦିନୋ॒ ଵିଶ॑ଲ୍ଯୋ॒ ବାଣ॑ଵାଗ୍-ମ୍ ଉ॒ତ ।
ଅନେ॑ଶନ୍ନ॒ସ୍ଯେଷ॑ଵ ଆ॒ଭୁର॑ସ୍ଯ ନିଷଂ॒ଗଥିଃ॑ ॥

ଯା ତେ॑ ହେ॒ତିର୍ମୀ॑ଡୁଷ୍ଟମ॒ ହସ୍ତେ॑ ବ॒ଭୂଵ॑ ତେ॒ ଧନୁଃ॑ ।
ତଯା॒ଽସ୍ମାନ୍, ଵି॒ଶ୍ଵତ॒ସ୍ତ୍ଵମ॑ଯ॒କ୍ଷ୍ମଯା॒ ପରି॑ବ୍ଭୁଜ ॥

ନମ॑ସ୍ତେ ଅ॒ସ୍ତ୍ଵାଯୁ॑ଧା॒ଯାନା॑ତତାଯ ଧୃ॒ଷ୍ଣଵେ᳚ ।
ଉ॒ଭାଭ୍ଯା॑ମୁ॒ତ ତେ॒ ନମୋ॑ ବା॒ହୁଭ୍ଯାଂ॒ ତଵ॒ ଧନ୍ଵ॑ନେ ॥

ପରି॑ ତେ॒ ଧନ୍ଵ॑ନୋ ହେ॒ତିର॒ସ୍ମାନ୍ ଵୃ॑ଣକ୍ତୁ ଵି॒ଶ୍ଵତଃ॑ ।
ଅଥୋ॒ ଯ ଇ॑ଷୁ॒ଧିସ୍ତଵା॒ରେ ଅ॒ସ୍ମନ୍ନିଧେ॑ହି॒ ତଂ ॥ 1 ॥

ଶଂଭ॑ଵେ॒ ନମଃ॑ । ନମ॑ସ୍ତେ ଅସ୍ତୁ ଭଗଵନ୍-ଵିଶ୍ଵେଶ୍ଵ॒ରାଯ॑ ମହାଦେ॒ଵାଯ॑ ତ୍ର୍ଯଂବ॒କାଯ॑ ତ୍ରିପୁରାଂତ॒କାଯ॑ ତ୍ରିକାଗ୍ନିକା॒ଲାଯ॑ କାଲାଗ୍ନିରୁ॒ଦ୍ରାଯ॑ ନୀଲକ॒ଂଠାଯ॑ ମୃତ୍ଯୁଂଜ॒ଯାଯ॑ ସର୍ଵେଶ୍ଵ॒ରାଯ॑ ସଦାଶି॒ଵାଯ॑ ଶ୍ରୀମନ୍-ମହାଦେ॒ଵାଯ॒ ନମଃ॑ ॥

ନମୋ॒ ହିର॑ଣ୍ଯ ବାହଵେ ସେନା॒ନ୍ଯେ॑ ଦି॒ଶାଂ ଚ॒ ପତ॑ଯେ॒ ନମୋ॒ ନମୋ॑ ଵୃ॒କ୍ଷେଭ୍ଯୋ॒ ହରି॑କେଶେଭ୍ଯଃ ପଶୂ॒ନାଂ ପତ॑ଯେ॒ ନମୋ॒ ନମଃ॑ ସ॒ସ୍ପିଂଜ॑ରାଯ॒ ତ୍ଵିଷୀ॑ମତେ ପଥୀ॒ନାଂ ପତ॑ଯେ॒ ନମୋ॒ ନମୋ॑ ବଭ୍ଲୁ॒ଶାଯ॑ ଵିଵ୍ଯା॒ଧିନେଽନ୍ନା॑ନାଂ॒ ପତ॑ଯେ॒ ନମୋ॒ ନମୋ॒ ହରି॑କେଶାଯୋପଵୀ॒ତିନେ॑ ପୁ॒ଷ୍ଟାନାଂ॒ ପତ॑ଯେ॒ ନମୋ॒ ନମୋ॑ ଭ॒ଵସ୍ଯ॑ ହେ॒ତ୍ଯୈ ଜଗ॑ତାଂ॒ ପତ॑ଯେ॒ ନମୋ॒ ନମୋ॑ ରୁ॒ଦ୍ରାଯା॑ତତା॒ଵିନେ॒ କ୍ଷେତ୍ରା॑ଣାଂ॒ ପତ॑ଯେ॒ ନମୋ॒ ନମଃ॑ ସୂ॒ତାଯାହଂ॑ତ୍ଯାଯ॒ ଵନା॑ନାଂ॒ ପତ॑ଯେ॒ ନମୋ॒ ନମୋ॒ ରୋହି॑ତାଯ ସ୍ଥ॒ପତ॑ଯେ ଵୃ॒କ୍ଷାଣାଂ॒ ପତ॑ଯେ॒ ନମୋ॒ ନମୋ॑ ମଂ॒ତ୍ରିଣେ॑ ଵାଣି॒ଜାଯ॒ କକ୍ଷା॑ଣାଂ॒ ପତ॑ଯେ॒ ନମୋ॒ ନମୋ॑ ଭୁଵଂ॒ତଯେ॑ ଵାରିଵସ୍କୃ॒ତା-ଯୌଷ॑ଧୀନାଂ॒ ପତ॑ଯେ॒ ନମୋ॒ ନମ॑ ଉ॒ଚ୍ଚୈର୍-ଘୋ॑ଷାଯାକ୍ର॒ଂଦଯ॑ତେ ପତ୍ତୀ॒ନାଂ ପତ॑ଯେ॒ ନମୋ॒ ନମଃ॑ କୃତ୍ସ୍ନଵୀ॒ତାଯ॒ ଧାଵ॑ତେ॒ ସତ୍ତ୍ଵ॑ନାଂ॒ ପତ॑ଯେ॒ ନମଃ॑ ॥ 2 ॥

ନମଃ॒ ସହ॑ମାନାଯ ନିଵ୍ଯା॒ଧିନ॑ ଆଵ୍ଯା॒ଧିନୀ॑ନାଂ॒ ପତ॑ଯେ ନମୋ॒ ନମଃ॑ କକୁ॒ଭାଯ॑ ନିଷଂ॒ଗିଣେ᳚ ସ୍ତେ॒ନାନାଂ॒ ପତ॑ଯେ॒ ନମୋ॒ ନମୋ॑ ନିଷଂ॒ଗିଣ॑ ଇଷୁଧି॒ମତେ॑ ତସ୍କ॑ରାଣାଂ॒ ପତ॑ଯେ॒ ନମୋ॒ ନମୋ॒ ଵଂଚ॑ତେ ପରି॒ଵଂଚ॑ତେ ସ୍ତାଯୂ॒ନାଂ ପତ॑ଯେ॒ ନମୋ॒ ନମୋ॑ ନିଚେ॒ରଵେ॑ ପରିଚ॒ରାଯାର॑ଣ୍ଯାନାଂ॒ ପତ॑ଯେ॒ ନମୋ॒ ନମଃ॑ ସୃକା॒ଵିଭ୍ଯୋ॒ ଜିଘାଗ୍-ମ୍॑ସଦ୍ଭ୍ଯୋ ମୁଷ୍ଣ॒ତାଂ ପତ॑ଯେ॒ ନମୋ॒ ନମୋ॑ଽସି॒ମଦ୍ଭ୍ଯୋ॒ ନକ୍ତଂ॒ଚର॑ଦ୍ଭ୍ଯଃ ପ୍ରକୃ॒ଂତାନାଂ॒ ପତ॑ଯେ॒ ନମୋ॒ ନମ॑ ଉଷ୍ଣୀ॒ଷିନେ॑ ଗିରିଚ॒ରାଯ॑ କୁଲୁଂ॒ଚାନାଂ॒ ପତ॑ଯେ॒ ନମୋ॒ ନମ॒ ଇଷୁ॑ମଦ୍ଭ୍ଯୋ ଧନ୍ଵା॒ଵିଭ୍ଯ॑ଶ୍ଚ ଵୋ॒ ନମୋ॒ ନମ॑ ଆତନ୍-ଵା॒ନେଭ୍ଯଃ॑ ପ୍ରତି॒ଦଧା॑ନେଭ୍ଯଶ୍ଚ ଵୋ॒ ନମୋ॒ ନମ॑ ଆ॒ଯଚ୍ଛ॑ଦ୍ଭ୍ଯୋ ଵିସୃ॒ଜଦ୍-ଭ୍ଯ॑ଶ୍ଚ ଵୋ॒ ନମୋ॒ ନମୋଽସ୍ସ॑ଦ୍ଭ୍ଯୋ॒ ଵିଦ୍ଯ॑ଦ୍-ଭ୍ଯଶ୍ଚ ଵୋ॒ ନମୋ॒ ନମ॒ ଆସୀ॑ନେଭ୍ଯଃ॒ ଶଯା॑ନେଭ୍ଯଶ୍ଚ ଵୋ॒ ନମୋ॒ ନମଃ॑ ସ୍ଵ॒ପଦ୍ଭ୍ଯୋ॒ ଜାଗ୍ର॑ଦ୍-ଭ୍ଯଶ୍ଚ ଵୋ॒ ନମୋ॒ ନମ॒ସ୍ତିଷ୍ଠ॑ଦ୍ଭ୍ଯୋ॒ ଧାଵ॑ଦ୍-ଭ୍ଯଶ୍ଚ ଵୋ॒ ନମୋ॒ ନମଃ॑ ସ॒ଭାଭ୍ଯଃ॑ ସ॒ଭାପ॑ତିଭ୍ଯଶ୍ଚ ଵୋ॒ ନମୋ॒ ନମୋ॒ ଅଶ୍ଵେ॒ଭ୍ଯୋଽଶ୍ଵ॑ପତିଭ୍ଯଶ୍ଚ ଵୋ॒ ନମଃ॑ ॥ 3 ॥

ନମ॑ ଆଵ୍ଯା॒ଧିନୀ᳚ଭ୍ଯୋ ଵି॒ଵିଧ୍ଯ॑ଂତୀଭ୍ଯଶ୍ଚ ଵୋ॒ ନମୋ॒ ନମ॒ ଉଗ॑ଣାଭ୍ଯସ୍ତୃଗ୍-ମ୍-ହ॒ତୀଭ୍ଯ॑ଶ୍ଚ ଵୋ॒ ନମୋ॒ ନମୋ॑ ଗୃ॒ତ୍ସେଭ୍ଯୋ॑ ଗୃ॒ତ୍ସପ॑ତିଭ୍ଯଶ୍ଚ ଵୋ॒ ନମୋ॒ ନମୋ॒ ଵ୍ରାତେ᳚ଭ୍ଯୋ॒ ଵ୍ରାତ॑ପତିଭ୍ଯଶ୍ଚ ଵୋ॒ ନମୋ॒ ନମୋ॑ ଗ॒ଣେଭ୍ଯୋ॑ ଗ॒ଣପ॑ତିଭ୍ଯଶ୍ଚ ଵୋ॒ ନମୋ॒ ନମୋ॒ ଵିରୂ॑ପେଭ୍ଯୋ ଵି॒ଶ୍ଵରୂ॑ପେଭ୍ଯଶ୍ଚ ଵୋ॒ ନମୋ॒ ନମୋ॑ ମହ॒ଦ୍ଭ୍ଯଃ॑, କ୍ଷୁଲ୍ଲ॒କେଭ୍ଯ॑ଶ୍ଚ ଵୋ॒ ନମୋ॒ ନମୋ॑ ର॒ଥିଭ୍ଯୋ॑ଽର॒ଥେଭ୍ଯ॑ଶ୍ଚ ଵୋ॒ ନମୋ॒ ନମୋ॒ ରଥେ᳚ଭ୍ଯୋ॒ ରଥ॑ପତିଭ୍ଯଶ୍ଚ ଵୋ॒ ନମୋ॒ ନମଃ॑ ସେନା᳚ଭ୍ଯଃ ସେନା॒ନିଭ୍ଯ॑ଶ୍ଚ ଵୋ॒ ନମୋ॒ ନମଃ॑, କ୍ଷ॒ତ୍ତୃଭ୍ଯଃ॑ ସଂଗ୍ରହୀ॒ତୃଭ୍ଯ॑ଶ୍ଚ ଵୋ॒ ନମୋ॒ ନମ॒ସ୍ତକ୍ଷ॑ଭ୍ଯୋ ରଥକା॒ରେଭ୍ଯ॑ଶ୍ଚ ଵୋ॒ ନମୋ॑ ନମଃ॒ କୁଲା॑ଲେଭ୍ଯଃ କ॒ର୍ମାରେ᳚ଭ୍ଯଶ୍ଚ ଵୋ॒ ନମୋ॒ ନମଃ॑ ପୁଂ॒ଜିଷ୍ଟେ᳚ଭ୍ଯୋ ନିଷା॒ଦେଭ୍ଯ॑ଶ୍ଚ ଵୋ॒ ନମୋ॒ ନମଃ॑ ଇଷୁ॒କୃଦ୍ଭ୍ଯୋ॑ ଧନ୍ଵ॒କୃଦ୍-ଭ୍ଯ॑ଶ୍ଚ ଵୋ॒ ନମୋ॒ ନମୋ॑ ମୃଗ॒ଯୁଭ୍ଯଃ॑ ଶ୍ଵ॒ନିଭ୍ଯ॑ଶ୍ଚ ଵୋ॒ ନମୋ॒ ନମଃ॒ ଶ୍ଵଭ୍ଯଃ॒ ଶ୍ଵପ॑ତିଭ୍ଯଶ୍ଚ ଵୋ॒ ନମଃ॑ ॥ 4 ॥

ନମୋ॑ ଭ॒ଵାଯ॑ ଚ ରୁ॒ଦ୍ରାଯ॑ ଚ॒ ନମଃ॑ ଶ॒ର୍ଵାଯ॑ ଚ ପଶୁ॒ପତ॑ଯେ ଚ॒ ନମୋ॒ ନୀଲ॑ଗ୍ରୀଵାଯ ଚ ଶିତି॒କଂଠା॑ଯ ଚ॒ ନମଃ॑ କପ॒ର୍ଧିନେ॑ ଚ॒ ଵ୍ଯୁ॑ପ୍ତକେଶାଯ ଚ॒ ନମଃ॑ ସହସ୍ରା॒କ୍ଷାଯ॑ ଚ ଶ॒ତଧ॑ନ୍ଵନେ ଚ॒ ନମୋ॑ ଗିରି॒ଶାଯ॑ ଚ ଶିପିଵି॒ଷ୍ଟାଯ॑ ଚ॒ ନମୋ॑ ମୀ॒ଢୁଷ୍ଟ॑ମାଯ॒ ଚେଷୁ॑ମତେ ଚ॒ ନମୋ᳚ ହ୍ର॒ସ୍ଵାଯ॑ ଚ ଵାମ॒ନାଯ॑ ଚ॒ ନମୋ॑ ବୃହ॒ତେ ଚ॒ ଵର୍ଷୀ॑ଯସେ ଚ॒ ନମୋ॑ ଵୃ॒ଦ୍ଧାଯ॑ ଚ ସଂ॒ଵୃଧ୍ଵ॑ନେ ଚ॒ ନମୋ॒ ଅଗ୍ରି॑ଯାଯ ଚ ପ୍ରଥ॒ମାଯ॑ ଚ॒ ନମ॑ ଆ॒ଶଵେ॑ ଚାଜି॒ରାଯ॑ ଚ॒ ନମଃ॒ ଶୀଘ୍ରି॑ଯାଯ ଚ॒ ଶୀଭ୍ଯା॑ଯ ଚ॒ ନମ॑ ଊ॒ର୍ମ୍ଯା॑ଯ ଚାଵସ୍ଵ॒ନ୍ଯା॑ଯ ଚ॒ ନମଃ॑ ସ୍ରୋତ॒ସ୍ଯା॑ଯ ଚ॒ ଦ୍ଵୀପ୍ଯା॑ଯ ଚ ॥ 5 ॥

ନମୋ᳚ ଜ୍ଯେ॒ଷ୍ଠାଯ॑ ଚ କନି॒ଷ୍ଠାଯ॑ ଚ॒ ନମଃ॑ ପୂର୍ଵ॒ଜାଯ॑ ଚାପର॒ଜାଯ॑ ଚ॒ ନମୋ॑ ମଧ୍ଯ॒ମାଯ॑ ଚାପଗ॒ଲ୍ଭାଯ॑ ଚ॒ ନମୋ॑ ଜଘ॒ନ୍ଯା॑ଯ ଚ॒ ବୁଧ୍ନି॑ଯାଯ ଚ॒ ନମଃ॑ ସୋ॒ଭ୍ଯା॑ଯ ଚ ପ୍ରତିସ॒ର୍ଯା॑ଯ ଚ॒ ନମୋ॒ ଯାମ୍ଯା॑ଯ ଚ॒ କ୍ଷେମ୍ଯା॑ଯ ଚ॒ ନମ॑ ଉର୍ଵ॒ର୍ଯା॑ଯ ଚ॒ ଖଲ୍ଯା॑ଯ ଚ॒ ନମଃ॒ ଶ୍ଲୋକ୍ଯା॑ଯ ଚାଽଵସା॒ନ୍ଯା॑ଯ ଚ॒ ନମୋ॒ ଵନ୍ଯା॑ଯ ଚ॒ କକ୍ଷ୍ଯା॑ଯ ଚ॒ ନମଃ॑ ଶ୍ର॒ଵାଯ॑ ଚ ପ୍ରତିଶ୍ର॒ଵାଯ॑ ଚ॒ ନମ॑ ଆ॒ଶୁଷେ॑ଣାଯ ଚା॒ଶୁର॑ଥାଯ ଚ॒ ନମଃ॒ ଶୂରା॑ଯ ଚାଵଭିଂଦ॒ତେ ଚ॒ ନମୋ॑ ଵ॒ର୍ମିଣେ॑ ଚ ଵରୂ॒ଧିନେ॑ ଚ॒ ନମୋ॑ ବି॒ଲ୍ମିନେ॑ ଚ କଵ॒ଚିନେ॑ ଚ॒ ନମଃ॑ ଶ୍ରୁ॒ତାଯ॑ ଚ ଶ୍ରୁତସେ॒ନାଯ॑ ଚ ॥ 6 ॥

ନମୋ॑ ଦୁଂଦୁ॒ଭ୍ଯା॑ଯ ଚାହନ॒ନ୍ଯା॑ଯ ଚ॒ ନମୋ॑ ଧୃ॒ଷ୍ଣଵେ॑ ଚ ପ୍ରମୃ॒ଶାଯ॑ ଚ॒ ନମୋ॑ ଦୂ॒ତାଯ॑ ଚ ପ୍ରହି॑ତାଯ ଚ॒ ନମୋ॑ ନିଷଂ॒ଗିଣେ॑ ଚେଷୁଧି॒ମତେ॑ ଚ॒ ନମ॑ସ୍-ତୀ॒କ୍ଷ୍ଣେଷ॑ଵେ ଚାଯୁ॒ଧିନେ॑ ଚ॒ ନମଃ॑ ସ୍ଵାଯୁ॒ଧାଯ॑ ଚ ସୁ॒ଧନ୍ଵ॑ନେ ଚ॒ ନମଃ॒ ସ୍ରୁତ୍ଯା॑ଯ ଚ॒ ପଥ୍ଯା॑ଯ ଚ॒ ନମଃ॑ କା॒ଟ୍ଯା॑ଯ ଚ ନୀ॒ପ୍ଯା॑ଯ ଚ॒ ନମଃ॒ ସୂଦ୍ଯା॑ଯ ଚ ସର॒ସ୍ଯା॑ଯ ଚ॒ ନମୋ॑ ନା॒ଦ୍ଯାଯ॑ ଚ ଵୈଶଂ॒ତାଯ॑ ଚ॒ ନମଃ॒ କୂପ୍ଯା॑ଯ ଚାଵ॒ଟ୍ଯା॑ଯ ଚ॒ ନମୋ॒ ଵର୍ଷ୍ଯା॑ଯ ଚାଵ॒ର୍ଷ୍ଯାଯ॑ ଚ॒ ନମୋ॑ ମେ॒ଘ୍ଯା॑ଯ ଚ ଵିଦ୍ଯୁ॒ତ୍ଯା॑ଯ ଚ॒ ନମ ଈ॒ଧ୍ରିଯା॑ଯ ଚାତ॒ପ୍ଯା॑ଯ ଚ॒ ନମୋ॒ ଵାତ୍ଯା॑ଯ ଚ॒ ରେଷ୍ମି॑ଯାଯ ଚ॒ ନମୋ॑ ଵାସ୍ତ॒ଵ୍ଯା॑ଯ ଚ ଵାସ୍ତୁ॒ପାଯ॑ ଚ ॥ 7 ॥

ନମଃ॒ ସୋମା॑ଯ ଚ ରୁ॒ଦ୍ରାଯ॑ ଚ॒ ନମ॑ସ୍ତା॒ମ୍ରାଯ॑ ଚାରୁ॒ଣାଯ॑ ଚ॒ ନମଃ॑ ଶଂ॒ଗାଯ॑ ଚ ପଶୁ॒ପତ॑ଯେ ଚ॒ ନମ॑ ଉ॒ଗ୍ରାଯ॑ ଚ ଭୀ॒ମାଯ॑ ଚ॒ ନମୋ॑ ଅଗ୍ରେଵ॒ଧାଯ॑ ଚ ଦୂରେଵ॒ଧାଯ॑ ଚ॒ ନମୋ॑ ହ॒ଂତ୍ରେ ଚ॒ ହନୀ॑ଯସେ ଚ॒ ନମୋ॑ ଵୃ॒କ୍ଷେଭ୍ଯୋ॒ ହରି॑କେଶେଭ୍ଯୋ॒ ନମ॑ସ୍ତା॒ରାଯ॒ ନମ॑ଶ୍ଶଂ॒ଭଵେ॑ ଚ ମଯୋ॒ଭଵେ॑ ଚ॒ ନମଃ॑ ଶଂକ॒ରାଯ॑ ଚ ମଯସ୍କ॒ରାଯ॑ ଚ॒ ନମଃ॑ ଶି॒ଵାଯ॑ ଚ ଶି॒ଵତ॑ରାଯ ଚ॒ ନମ॒ସ୍ତୀର୍ଥ୍ଯା॑ଯ ଚ॒ କୂଲ୍ଯା॑ଯ ଚ॒ ନମଃ॑ ପା॒ର୍ଯା॑ଯ ଚାଵା॒ର୍ଯା॑ଯ ଚ॒ ନମଃ॑ ପ୍ର॒ତର॑ଣାଯ ଚୋ॒ତ୍ତର॑ଣାଯ ଚ॒ ନମ॑ ଆତା॒ର୍ଯା॑ଯ ଚାଲା॒ଦ୍ଯା॑ଯ ଚ॒ ନମଃ॒ ଶଷ୍ପ୍ଯା॑ଯ ଚ॒ ଫେନ୍ଯା॑ଯ ଚ॒ ନମଃ॑ ସିକ॒ତ୍ଯା॑ଯ ଚ ପ୍ରଵା॒ହ୍ଯା॑ଯ ଚ ॥ 8 ॥

ନମ॑ ଇରି॒ଣ୍ଯା॑ଯ ଚ ପ୍ରପ॒ଥ୍ଯା॑ଯ ଚ॒ ନମଃ॑ କିଗ୍-ମ୍ଶି॒ଲାଯ॑ ଚ॒ କ୍ଷଯ॑ଣାଯ ଚ॒ ନମଃ॑ କପ॒ର୍ଦିନେ॑ ଚ ପୁଲ॒ସ୍ତଯେ॑ ଚ॒ ନମୋ॒ ଗୋଷ୍ଠ୍ଯା॑ଯ ଚ॒ ଗୃହ୍ଯା॑ଯ ଚ॒ ନମ॒ସ୍ତଲ୍ପ୍ଯା॑ଯ ଚ॒ ଗେହ୍ଯା॑ଯ ଚ॒ ନମଃ॑ କା॒ଟ୍ଯା॑ଯ ଚ ଗହ୍ଵରେ॒ଷ୍ଠାଯ॑ ଚ॒ ନମୋ᳚ ହୃଦ॒ଯ୍ଯା॑ଯ ଚ ନିଵେ॒ଷ୍ପ୍ଯା॑ଯ ଚ॒ ନମଃ॑ ପାଗ୍-ମ୍ ସ॒ଵ୍ଯା॑ଯ ଚ ରଜ॒ସ୍ଯା॑ଯ ଚ॒ ନମଃ॒ ଶୁଷ୍କ୍ଯା॑ଯ ଚ ହରି॒ତ୍ଯା॑ଯ ଚ॒ ନମୋ॒ ଲୋପ୍ଯା॑ଯ ଚୋଲ॒ପ୍ଯା॑ଯ ଚ॒ ନମ॑ ଊ॒ର୍ଵ୍ଯା॑ଯ ଚ ସୂ॒ର୍ମ୍ଯା॑ଯ ଚ॒ ନମଃ॑ ପ॒ର୍ଣ୍ଯା॑ଯ ଚ ପର୍ଣଶ॒ଦ୍ଯା॑ଯ ଚ॒ ନମୋ॑ଽପଗୁ॒ରମା॑ଣାଯ ଚାଭିଘ୍ନ॒ତେ ଚ॒ ନମ॑ ଆଖ୍ଖିଦ॒ତେ ଚ॑ ପ୍ରଖ୍ଖିଦ॒ତେ ଚ॒ ନମୋ॑ ଵଃ କିରି॒କେଭ୍ଯୋ॑ ଦେ॒ଵାନା॒ଗ୍॒ମ୍॒ ହୃଦ॑ଯେଭ୍ଯୋ॒ ନମୋ॑ ଵିକ୍ଷୀଣ॒କେଭ୍ଯୋ॒ ନମୋ॑ ଵିଚିନ୍ଵ॒ତ୍କେଭ୍ଯୋ॒ ନମ॑ ଆନିର୍ ହ॒ତେଭ୍ଯୋ॒ ନମ॑ ଆମୀଵ॒ତ୍କେଭ୍ଯଃ॑ ॥ 9 ॥

ଦ୍ରାପେ॒ ଅଂଧ॑ସସ୍ପତେ॒ ଦରି॑ଦ୍ର॒ନ୍-ନୀଲ॑ଲୋହିତ ।
ଏ॒ଷାଂ ପୁରୁ॑ଷାଣାମେ॒ଷାଂ ପ॑ଶୂ॒ନାଂ ମା ଭେର୍ମାଽରୋ॒ ମୋ ଏ॑ଷାଂ॒ କିଂଚ॒ନାମ॑ମତ୍ ।

ଯା ତେ॑ ରୁଦ୍ର ଶି॒ଵା ତ॒ନୂଃ ଶି॒ଵା ଵି॒ଶ୍ଵାହ॑ଭେଷଜୀ ।
ଶି॒ଵା ରୁ॒ଦ୍ରସ୍ଯ॑ ଭେଷ॒ଜୀ ତଯା॑ ନୋ ମୃଡ ଜୀ॒ଵସେ᳚ ॥

ଇ॒ମାଗ୍-ମ୍ ରୁ॒ଦ୍ରାଯ॑ ତ॒ଵସେ॑ କପ॒ର୍ଦିନେ᳚ କ୍ଷ॒ଯଦ୍ଵୀ॑ରାଯ॒ ପ୍ରଭ॑ରାମହେ ମ॒ତିଂ ।
ଯଥା॑ ନଃ॒ ଶମସ॑ଦ୍ ଦ୍ଵି॒ପଦେ॒ ଚତୁ॑ଷ୍ପଦେ॒ ଵିଶ୍ଵଂ॑ ପୁ॒ଷ୍ଟଂ ଗ୍ରାମେ॑ ଅ॒ସ୍ମିନ୍ନନା॑ତୁରଂ ।

ମୃ॒ଡା ନୋ॑ ରୁଦ୍ରୋ॒ତ ନୋ॒ ମଯ॑ସ୍କୃଧି କ୍ଷ॒ଯଦ୍ଵୀ॑ରାଯ॒ ନମ॑ସା ଵିଧେମ ତେ ।
ଯଚ୍ଛଂ ଚ॒ ଯୋଶ୍ଚ॒ ମନୁ॑ରାଯ॒ଜେ ପି॒ତା ତଦ॑ଶ୍ଯାମ॒ ତଵ॑ ରୁଦ୍ର॒ ପ୍ରଣୀ॑ତୌ ।

ମା ନୋ॑ ମ॒ହାଂତ॑ମୁ॒ତ ମା ନୋ॑ ଅର୍ଭ॒କଂ ମା ନ॒ ଉକ୍ଷଂ॑ତମୁ॒ତ ମା ନ॑ ଉକ୍ଷି॒ତଂ ।
ମା ନୋ॑ଽଵଧୀଃ ପି॒ତରଂ॒ ମୋତ ମା॒ତରଂ॑ ପ୍ରି॒ଯା ମା ନ॑ସ୍ତ॒ନୁଵୋ॑ ରୁଦ୍ର ରୀରିଷଃ ।

ମା ନ॑ସ୍ତୋ॒କେ ତନ॑ଯେ॒ ମା ନ॒ ଆଯୁ॑ଷି॒ ମା ନୋ॒ ଗୋଷୁ॒ ମା ନୋ॒ ଅଶ୍ଵେ॑ଷୁ ରୀରିଷଃ ।
ଵୀ॒ରାନ୍ମା ନୋ॑ ରୁଦ୍ର ଭାମି॒ତୋଽଵ॑ଧୀର୍-ହ॒ଵିଷ୍ମ॑ଂତୋ॒ ନମ॑ସା ଵିଧେମ ତେ ।

ଆ॒ରାତ୍ତେ॑ ଗୋ॒ଘ୍ନ ଉ॒ତ ପୂ॑ରୁଷ॒ଘ୍ନେ କ୍ଷ॒ଯଦ୍ଵୀ॑ରାଯ ସୁ॒ମ୍-ନମ॒ସ୍ମେ ତେ॑ ଅସ୍ତୁ ।
ରକ୍ଷା॑ ଚ ନୋ॒ ଅଧି॑ ଚ ଦେଵ ବ୍ରୂ॒ହ୍ଯଥା॑ ଚ ନଃ॒ ଶର୍ମ॑ ଯଚ୍ଛ ଦ୍ଵି॒ବର୍ହାଃ᳚ ।

ସ୍ତୁ॒ହି ଶ୍ରୁ॒ତଂ ଗ॑ର୍ତ॒ସଦଂ॒ ଯୁଵା॑ନଂ ମୃ॒ଗନ୍ନ ଭୀ॒ମମୁ॑ପହ॒ଂତୁମୁ॒ଗ୍ରମ୍ ।
ମୃ॒ଡା ଜ॑ରି॒ତ୍ରେ ରୁ॑ଦ୍ର॒ ସ୍ତଵା॑ନୋ ଅ॒ନ୍ଯଂତେ॑ ଅ॒ସ୍ମନ୍ନିଵ॑ପଂତୁ॒ ସେନାଃ᳚ ।

ପରି॑ଣୋ ରୁ॒ଦ୍ରସ୍ଯ॑ ହେ॒ତିର୍-ଵୃ॑ଣକ୍ତୁ॒ ପରି॑ ତ୍ଵେ॒ଷସ୍ଯ॑ ଦୁର୍ମ॒ତି ର॑ଘା॒ଯୋଃ ।
ଅଵ॑ ସ୍ଥି॒ରା ମ॒ଘଵ॑ଦ୍-ଭ୍ଯସ୍-ତନୁଷ୍ଵ॒ ମୀଢ୍-ଵ॑ସ୍ତୋ॒କାଯ॒ ତନ॑ଯାଯ ମୃଡଯ ।

ମୀଢୁ॑ଷ୍ଟମ॒ ଶିଵ॑ତମ ଶି॒ଵୋ ନଃ॑ ସୁ॒ମନା॑ ଭଵ ।
ପ॒ର॒ମେ ଵୃ॒କ୍ଷ ଆଯୁ॑ଧନ୍ନି॒ଧାଯ॒ କୃତ୍ତିଂ॒ ଵସା॑ନ॒ ଆଚ॑ର॒ ପିନା॑କଂ॒ ବିଭ୍ର॒ଦାଗ॑ହି ।

ଵିକି॑ରିଦ॒ ଵିଲୋ॑ହିତ॒ ନମ॑ସ୍ତେ ଅସ୍ତୁ ଭଗଵଃ ।
ଯାସ୍ତେ॑ ସ॒ହସ୍ରଗ୍-ମ୍॑ ହେ॒ତଯୋ॒ନ୍ଯମ॒ସ୍ମନ୍-ନିଵ॑ପଂତୁ ତାଃ ।

ସ॒ହସ୍ରା॑ଣି ସହସ୍ର॒ଧା ବା॑ହୁ॒ଵୋସ୍ତଵ॑ ହେ॒ତଯଃ॑ ।
ତାସା॒ମୀଶା॑ନୋ ଭଗଵଃ ପରା॒ଚୀନା॒ ମୁଖା॑ କୃଧି ॥ 10 ॥

ସ॒ହସ୍ରା॑ଣି ସହସ୍ର॒ଶୋ ଯେ ରୁ॒ଦ୍ରା ଅଧି॒ ଭୂମ୍ଯା᳚ମ୍ ।
ତେଷାଗ୍-ମ୍॑ ସହସ୍ରଯୋଜ॒ନେଽଵ॒ଧନ୍ଵା॑ନି ତନ୍ମସି ।

ଅ॒ସ୍ମିନ୍-ମ॑ହ॒ତ୍-ଯ॑ର୍ଣ॒ଵେଂ᳚ଽତରି॑କ୍ଷେ ଭ॒ଵା ଅଧି॑ ।
ନୀଲ॑ଗ୍ରୀଵାଃ ଶିତି॒କଂଠାଃ᳚ ଶ॒ର୍ଵା ଅ॒ଧଃ, କ୍ଷ॑ମାଚ॒ରାଃ ।

ନୀଲ॑ଗ୍ରୀଵାଃ ଶିତି॒କଂଠା॒ ଦିଵଗ୍-ମ୍॑ ରୁ॒ଦ୍ରା ଉପ॑ଶ୍ରିତାଃ ।
ଯେ ଵୃ॒କ୍ଷେଷୁ॑ ସ॒ସ୍ପିଂଜ॑ରା॒ ନୀଲ॑ଗ୍ରୀଵା॒ ଵିଲୋ॑ହିତାଃ ।

ଯେ ଭୂ॒ତାନା॒ମଧି॑ପତଯୋ ଵିଶି॒ଖାସଃ॑ କପ॒ର୍ଦି॑ନଃ ।
ଯେ ଅନ୍ନେ॑ଷୁ ଵି॒ଵିଧ୍ଯ॑ଂତି॒ ପାତ୍ରେ॑ଷୁ॒ ପିବ॑ତୋ॒ ଜନାନ୍॑ । ଯେ ପ॒ଥାଂ ପ॑ଥି॒ରକ୍ଷ॑ଯ ଐଲବୃ॒ଦା॑ ଯ॒ଵ୍ଯୁଧଃ॑ । ଯେ ତୀ॒ର୍ଥାନି॑ ପ୍ର॒ଚରଂ॑ତି ସୃ॒କାଵଂ॑ତୋ ନିଷଂ॒ଗିଣଃ॑ । ଯ ଏ॒ତାଵଂ॑ତଶ୍ଚ॒ ଭୂଯାଗ୍-ମ୍॑ସଶ୍ଚ॒ ଦିଶୋ॑ ରୁ॒ଦ୍ରା ଵି॑ତସ୍ଥି॒ରେ । ତେଷାଗ୍-ମ୍॑ ସହସ୍ରଯୋଜ॒ନେଽଵ॒ଧନ୍ଵା॑ନି ତନ୍ମସି । ନମୋ॑ ରୁ॒ଧ୍ରେଭ୍ଯୋ॒ ଯେ ପୃ॑ଥି॒ଵ୍ଯାଂ ଯେଂ᳚ଽତରି॑କ୍ଷେ ଯେ ଦି॒ଵି ଯେଷା॒ମନ୍ନଂ॒ ଵାତୋ॑ ଵ॒ର୍ଷ॒ମିଷ॑ଵ॒ସ୍ତେଭ୍ଯୋ॒ ଦଶ॒ ପ୍ରାଚୀ॒ର୍ଦଶ॑ ଦକ୍ଷି॒ଣା ଦଶ॑ ପ୍ର॒ତୀଚୀ॒ର୍-ଦଶୋ-ଦୀ॑ଚୀ॒ର୍-ଦଶୋ॒ର୍ଧ୍ଵାସ୍ତେଭ୍ଯୋ॒ ନମ॒ସ୍ତେ ନୋ॑ ମୃଡଯଂତୁ॒ ତେ ଯଂ ଦ୍ଵି॒ଷ୍ମୋ ଯଶ୍ଚ॑ ନୋ॒ ଦ୍ଵେଷ୍ଟି॒ ତଂ ଵୋ॒ ଜଂଭେ॑ ଦଧାମି ॥ 11 ॥

ତ୍ର୍ଯଂ॑ବକଂ ଯଜାମହେ ସୁଗଂ॒ଧିଂ ପୁ॑ଷ୍ଟି॒ଵର୍ଧ॑ନଂ । ଉ॒ର୍ଵା॒ରୁ॒କମି॑ଵ॒ ବଂଧ॑ନାନ୍-ମୃତ୍ଯୋ॑ର୍-ମୁକ୍ଷୀଯ॒ ମାଽମୃତା᳚ତ୍ । ଯୋ ରୁ॒ଦ୍ରୋ ଅ॒ଗ୍ନୌ ଯୋ ଅ॒ପ୍ସୁ ଯ ଓଷ॑ଧୀଷୁ॒ ଯୋ ରୁ॒ଦ୍ରୋ ଵିଶ୍ଵା॒ ଭୁଵ॑ନା ଵି॒ଵେଶ॒ ତସ୍ମୈ॑ ରୁ॒ଦ୍ରାଯ॒ ନମୋ॑ ଅସ୍ତୁ । ତମୁ॑ ଷ୍ଟୁ॒ହି॒ ଯଃ ସ୍ଵି॒ଷୁଃ ସୁ॒ଧନ୍ଵା॒ ଯୋ ଵିଶ୍ଵ॑ସ୍ଯ॒ କ୍ଷଯ॑ତି ଭେଷ॒ଜସ୍ଯ॑ । ଯକ୍ଷ୍ଵା᳚ମ॒ହେ ସୌ᳚ମନ॒ସାଯ॑ ରୁ॒ଦ୍ରଂ ନମୋ᳚ଭିର୍-ଦେ॒ଵମସୁ॑ରଂ ଦୁଵସ୍ଯ । ଅ॒ଯଂ ମେ॒ ହସ୍ତୋ॒ ଭଗ॑ଵାନ॒ଯଂ ମେ॒ ଭଗ॑ଵତ୍ତରଃ । ଅ॒ଯଂ ମେ᳚ ଵି॒ଶ୍ଵଭେ᳚ଷଜୋ॒ଽଯଗ୍-ମ୍ ଶି॒ଵାଭି॑ମର୍ଶନଃ । ଯେ ତେ॑ ସ॒ହସ୍ର॑ମ॒ଯୁତଂ॒ ପାଶା॒ ମୃତ୍ଯୋ॒ ମର୍ତ୍ଯା॑ଯ॒ ହଂତ॑ଵେ । ତାନ୍ ଯ॒ଜ୍ଞସ୍ଯ॑ ମା॒ଯଯା॒ ସର୍ଵା॒ନଵ॑ ଯଜାମହେ । ମୃ॒ତ୍ଯଵେ॒ ସ୍ଵାହା॑ ମୃ॒ତ୍ଯଵେ॒ ସ୍ଵାହା᳚ । ପ୍ରାଣାନାଂ ଗ୍ରଂଥିରସି ରୁଦ୍ରୋ ମା॑ ଵିଶା॒ଂତକଃ । ତେନାନ୍ନେନା᳚ପ୍ଯାଯ॒ସ୍ଵ ॥
ଓଂ ନମୋ ଭଗଵତେ ରୁଦ୍ରାଯ ଵିଷ୍ଣଵେ ମୃତ୍ଯୁ॑ର୍ମେ ପା॒ହି ॥

ସଦାଶି॒ଵୋଂ ।

ଓଂ ଶାଂତିଃ॒ ଶାଂତିଃ॒ ଶାଂତିଃ॑

********

Also Read:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *